Cookie Consent by FreePrivacyPolicy.com

Certifikovaný partner POHODA

Prodáváme a konzultujeme software, který z naší vlastní praxe dobře známe.

Články a rady

Kdy hradí zaměstnavatel doplatek do minima zdravotního pojištění při souběhu zaměstnání a samostatné výdělečné činnosti zaměstnance?

3.4.2021

Každý rok několikrát řešíme dotazy k doplatku do minima zdravotního pojištění při souběhu zaměstnuání a samostatné výdělečné činnosti zaměstnance. A každý rok minimálně jednou zjistíme, že to zaměstnavatel nedělá správně. Jak tedy na to?

Lze doručovat zaměstnanci elektronicky? V jakých případech a jak na to?

21.3.2021

Od 30.07.2020 je v účinnosti novela zákoníku práce, která mimo jiné mění doručování písemností mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem. Kromě tradičního a preferovaného způsobu doručování fyzickým předáním originálu písemnosti na pracovišti zavádí novela i elektronické doručování a určuje jeho podminky. 

Zaměstnavatelé - povinnost testovat zaměstnance na COVID-19 - otázky z praxe

14.3.2021

V souvislosti s novou povinností zaměstnavatelů testovat své zaměstnance (ale také další osoby, které přichází na pracoviště) se vyrojila celá řada praktických otázek. Naše první stanovisko vzniklo v noci 3.3.2021. Tou dobou existovalo jen mimořádné opatření a tiskové zprávy. Dnes již existují otázky a odpovědi na stránkách MPO. To je velký pokrok, byť ne se všemi názory mohu souhlasit. A to je důvod, proč toto původně interní stanovisko určené pro naše klienty, pouštíme na veřejnost. 

Na jakou adresu doručovat zaměstnanci?

14.3.2021

Od 30.07.2020 je v účinnosti novela zákoníku práce, která mimo jiné mění doručování písemností mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem. I nadále je preferováno osobní doručení originálu písemnosti na pracovišti, avšak v případě doručování na adresu zaměstnance je změna difinice adresy, na kterou se má zaměstnanci doručovat.

Firemní auto pro soukromé účely zaměstnance

8.3.2021

V minulém článku jsme řešili novelu zákona o obchodních korporacích a z ní plynoucí zákaz bezúplatného poskytnutí vozidla společníkovi obchodní korporace. Jak je to v případě, kdy je stejné vozidlo poskytnuto zaměstnanci, který není společníkem?

Firemní auto a nový zákaz bezúplatných plnění vůči společníkům

2.3.2021

Od 1.1.2021 vstupila v účinnost novela §40, odst. 5 zákona o obchodních korporacích, která nově zakazuje obchodním korporacím (a.s., s.r.o. atd.) poskytovat bezúplatné plnění svým společníkům nebo osobám jim blízkým. Oproti důvodové zprávě a běžně publikovaným komentářům je zde ale ještě jeden nemilý dopad, a sice bezúplatné poskytnutí firemního vozidla společníkovi pro soukromé účely. To je nově protizákonné a od počátku absolutně neplatné. 

DPH - změna při zdaňování pronájmu nemovitostí

21.2.2021

Od 1.1.2021 došlo k novelizaci §56a zákona o DPH, která trochu zapadla. Nově do rozhodování o zdaňování pronájmu nemovitosti vstupuje zápis v katastru nemovitostí, který v některých případech znemožňuje dosavadní zdaňování pronájmu nemovitosti a nastoluje osvobození bez nároku na odpočet daně na vstupu se všemi důsledky z toho plynoucími. 

Nezapomeňte zkontrolovat nastavené průměry kvůli změně minimální zaručené mzdy!

14.2.2021

Od 1.1.2021 došlo ke změně (zvýšení) minimální zaručené mzdy. Tato změna vyžaduje kontrolu průměrného výdělku pro pracovněprávní účely, a to nejen nyní při zpracování prvních mezd za rok 2021, ale v některých případech i při zpracování mezd za první měsíc kalendářního čtvrtletí. 

Je stravovací paušál opravdu tak nevýhodný?

8.2.2021

Vyrojily se články, že stravovací paušál je nevýhodný a legislativně nedotažený, takže stravenky neohroženě pokračují a nic se neděje. Jak je to doopravdy?

 

Modely spolupráce mezi účetní firmou a klientem

9.2.2020

Článek popisuje zkladní způsoby spolupráce klienta a účetní firmy.

Kontaktujte nás

Zpracování osobních údajů
Nastavení sledování Cookies